104 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

O przyjmowanie, chronienie, promowanie oraz integrowanie imigrantów i uchodźców apeluje Franciszek w swoim orędziu na 104 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Jest on obchodzony w całym Kościele dzisiaj, w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, 14 stycznia.
Z tej okazji w wybranych kościołach w całej Polsce odprawione będą Msze św. według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.
Jednocześnie polski Episkopat apeluje do wiernych o włączanie się w konkretne projekty pomocy migrantom z Bliskiego Wschodu i Ukrainy.

Msze święte w intencji migrantów i uchodźców, sprawowane wedle wspomnianego formularza będą odprawiane jutro we wszystkich polskich diecezjach oraz w licznych zgromadzeniach zakonnych.

Specjalne orędzie na ten dzień skierował papież Franciszek. „Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki” – napisał. Tegoroczne przesłanie papieża nosi tytuł „Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców”.

Natomiast watykańska Sekcja ds. Migrantów i Uchodźców działająca w ramach Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przygotowała dokument: „Dwadzieścia punktów działalności ws. migrantów i uchodźców”. –

Migracja globalna jest poważnym wyzwaniem dla dużej części współczesnego świata i priorytetem dla Kościoła katolickiego – czytamy w dokumencie. Watykańska dykasteria przypomina, że wszelkie działania wobec migrantów i uchodźców powinny bazować na zasadach: przyjmować, chronić, promować i integrować.

Watykańska Sekcja ds. Migrantów i Uchodźców przypomina ponadto, że „Migranci, osoby ubiegające się o azyl oraz uchodźcy muszą mieć możliwość korzystania ze swoich umiejętności, kompetencji i fachowości, aby poprawić swój dobrobyt oraz pomyślność ich wspólnot. Można to osiągnąć poprzez zagwarantowanie wolności przemieszczania się wewnątrz kraju oraz pozwolenie na powrót po wyjeździe do pracy za granicą; przez zapewnienie obszernego dostępu do środków komunikacji; przez włączenie społeczności lokalnej w proces integracji osób ubiegających się o azyl; a także przez rozwijanie programów reintegracji zawodowej i społecznej dla każdego, kto zdecyduje się na powrót do swojej ojczyzny”.